+menu -


Hematit

 

Hematit - α-Fe2O3

Hematit (krveľ) je minerál hnedastej, jasnočervenej, krvavočervenej, červenohnedej, sivočiernej, čiernej farby, nepriehľadný, s kovovým až matným leskom. Tvorí kryštály, je masívny, zrnitý, tvorí oolity, náteky aj pseudomorfózy, je šupinkovitý (var. spekularit),  jemnokryštalický, hrubotabuľkovitý, pseudomorfózy hematitu po magnetite (martit), s obsahom vody (var. hydrohematit). Je to dôležitá železná ruda, obsahuje až 65 % železa.

 

História

Pomenovaný podľa gréckeho slova haima - krv alebo haimatites  - krvavý. V neolite a v Číne v 10. tisícročí p.n.K. bol hematitový prášok najdený v hroboch natretý na kostiach alebo v ich blízkosti. V starovekom Grécku bol uctievaný ako božská krv, ktorá by mala udržať pri živote krajiny.

 

Lokality na Slovensku

Na Slovensku je opísaný z vyše 350 lokalít: Malé Karpaty, Tribeč, Považský Inovec, Strážovské vrchy, Malá Fatra, Veľká Fatra, Chočské vrchy, Skorušinské vrchy, Vysoké a Západné Tatry, Belianske Tatry, Nízke Tatry, Starohorské vrchy, Slovenské rudohorie, Muránska planina, Branisko a Čierna hora, Slovenský kras, Štiavnické vrchy, Vtáčnik, Pohronský Inovec, Slanské vrchy, Kremnické vrchy, Vihorlatské vrchy.

 

Starostlivosť o kameň

Hematit sa používa na čistenie iných kameňov, preto ho nie je potrebné čistiť, neprijíma do seba cudzie vibrácie. Neumývať vodou, hrdzavie, nie je potrebné ho nabíjať ani vybíjať. Pri zohrievaní sa stáva magnetický.

 

Znamenia zverokruhu - baran, škorpión 

Čakry, na ktoré pôsobí - prvá čakra 

Aura a pôsobenie

 Comments are closed.


Copyright © 2021 Diarte. Všetky práva vyhradené.