+menu -


Ametyst

 

Ametyst - SiO2

Minerál, drahý kameň, odroda kremeňa, tvorí svetlo až tmavofialové, červenofialové kryštály, priehľadné až nepriehľadné. V Brazílii sú nachádzané viac ako 3 m veľké geódy ametystu.

 

História

Pomenovaný podľa starogréckeho slova amethystos – neopojný. Názov sa viaže na starogrécku legendu o pôvode ametystu, podľa ktorej najvyšší boh Zeus rozlial kalich s vínom na biely kremeň, ktorý potom prijal farbu vína. Starovekí Gréci verili, že ich pitie vína z ametystovej nádoby ochráni pred otravou. Staroveké mezopotámske civilizácie z ametystu vyrábali valcové pečatidlá s vyrytým náboženským obrazom a menom majiteľa. Starovekí Egypťania ametyst používali pri výrobe šperkov. V časoch raného kresťanstva sa verilo na upokojujúce vlastnosti ametystu. Ametyst bol symbolom vysokého duchovného stavu, ktorý musia prijať biskupi. Z tohto dôvodu sa ametystové prstene stali súčasťou biskupských insígnií. Ametyst bol vždy spájaný s čistotou a zbožnosťou. Uprednostňovali ho členovia kráľovských rodín, lebo fialová sa považovala za vladársku farbu. Najviac cenené boli ametysty s nádychom červenej, ktorú spôsobujú stopy mangánu. V Tibete sa ametyst považuje za kameň zasvätený Budhovi.

 

Lokality na Slovensku

Nízke Tatry, Slovenské rudohorie, Štiavnické vrchy (Banská Štiavnica, Hodruša-Hámre, Vyhne, Sklené Teplice, Hliník nad Hronom, okolie Pukanca), Kremnické vrchy (Kremnica, pri Kopernici), Pohronský Inovec (Nová Baňa), Poľana, Slanské vrchy, Zemplínske vrchy.

 

Starostlivosť o kameň

1 x mesačne umyť pod prúdom studenej tečúcej vody, cca. 2 min. Nabíja sa na horskom krištáli, nikdy nie na slnku. Na slnku môže blednúť, strácať farbu, pod vplyvom tepla zase žltne a mení sa na citrín.

 

Znamenia zverokruhubaran, panna, škorpión, strelec, vodnár, ryby

Čakry, na ktoré pôsobípiata, šiesta, siedma čakra

Aura a pôsobeniecitlivo prečisťuje auru, zaceľuje v nej trhliny a chráni ju tým, že do nej privádza energiu.Comments are closed.


Copyright © 2021 Diarte. Všetky práva vyhradené.